Ratowniczy Bank Wiedzy  Komenda Powiatowa PSP w Bartoszycach    Polska Akcja Humanitarna


      Główne info:
       [ Komenda  ]
       [ Strażacy ]
       [ Historia  ]
       [ Przetargi ]
       [ Statystyka  ]
      Powiat:
       [ Powiat  ]
       [ Bezpieczeństwo  ]
      Galeria:
       [ Wydarzenia ]
       [ Sprzęt  ]
       [ Strażnica  ]
       [ Ćwiczenia  ]       Inne:
       [ Odnośniki  ]
       [ Forum Strażackie  ]
Głosuj na tę stronę!

      Kontakt:
       [ Web ]
       [ WebExpress ]
       [ Księga gości ]
      
   2.01.2002 11:28 [MM]
Temat:Pierwsze zdjęcia naszych samochodów oraz sprzętu już są!!!!


Samochód gaśniczy GCBA 5/24 (autopompa se stopniem wysokiego ciśnienia)Podnośnik hydrauliczny SH-18SLRT- samochód ratownictwa technicznego na podwoziu VolkswagenaKomplet sprzetu hydraulicznego

Rozpieracze są narzędziami hydraulicznymi zaprojektowanymi do rozpierania, ściskania i ciągnięcia w połączeniu z zespołem łańcuchów. Wymienne końcówki (szczęki zaciskowe, tnące, łańcuchy) umożliwiają wykorzystanie narzędzi do zastosowań specjalnych np. wycinanie otworów w poszyciu wagonów, odciąganie kolumny kierownicy, otwieranie zablokowanych drzwi itp.

Rozpieracze mogą być zasilane z pomp spalinowych, elektrycznych lub ręcznych (np. w strefach zagrożonych wybuchem. Możliwa jest praca również pod wodą na głębokości do 40 m. Istnieje tylko jedna możliwość podłączenia urządzenia. Zapewniają to szybkozłącza (końcówki typu męskiego i żenskiego). Dzięki temu ratownik dokona tej operacji również nocą przy kompletnym braku oświetlenia.

Wielofunkcyjna końcówka daje możliwość wykorzystania urządzenia do:

 • rozpierania
 • zgniatania, zaciskania
 • odciągania - łańcuchy z hakami

Kombinacja szczęki daje możliwość wykorzystania urządzenia do przecinania poszycia wagonów, samolotów itp. w sposób przypominający "otwieranie puszek", tzw. korowanie.

Nożyce są narzędziami hydraulicznymi zaprojektowanymi do przecinania słupków okiennych i drzwiowych, zawiasów, metalowych listw, itp. Narzędzia te sprawdzają się również doskonale podczas działań w warunkach katastrof budowlanych, szczególnie podczas przecinania prętów zbrojeniowych, rur, kabli, profili, itp.

Nożyce można ponadto stosować w dziedzinach czysto przemysłowych i usługowych. Narzędzia mogą być zasilane z pomp spalinowych, elektrycznych lub ręcznych (np. w strefach zagrożonych wybuchem). Możliwa jest praca również pod wodą na głębokości do 40 m.

Rozpieracze kolumnowe to teleskopowe siłowniki skonstruowane do celów typowo ratowniczych m.in. do odpychania siedzeń lub przodu pojazdu, rozginania, prostowania zgniecionego nadwozia, przy robotach podziemnych, podpierania konstrukcji i innych elementów.

Ich głównym zadaniem jest powiększenie rozmiarów otworów i szczelin wykonanych w pierwszej fazie działań narzędziami uniwersalnymi lub rozpieraczami, ponieważ posiadają one większy skok niż inne narzędzia ratownicze.

Pompy hydrauliczne przeznaczone są do zasilania narzędzi produkowanych przez firmę LUKAS. Wytwarzają ciśnienie 630 bar + 10%. Zasilane są silnikami spalinowymi lub elektrycznymi o poziomie hałasu odpowiednio 82 dB i 75 dB.

Produkowane są różne wersje pomp w zalezności od:

 1. Rodzaju silnika:
  • G - z silnikiem spalinowym benzynowym, 4-suwowym
  • D - z silnikiem spalinowym wysokoprężnym (diesel)
  • P - z silnikiem elektrycznym
 2. Ilości obsługiwanych urządzeń:
  • O - tylko z jednym urządzeniem
  • W - z dwoma urządzeniami przemiennie (alternatywnie)
  • S - z dwoma urządzeniami jednocześnie
 3. Zainstalowanej ramy:
  • R - z ramą wykonaną wg normy DIN
  • T - z ramą standardową

Praca odbywa się w trybie dwustopniowym co oznacza, jeśli urządzenie nie jest obciążone działa szybciej (zwiększona jest prędkośc ruchu ramion, wysuwu tłoków itp.), zaś w przypadku wzrostu obciążenia zwiększa się siła narzędzi kosztem utraconej prędkości działania. Dzięki temu mechanizmowi narzędzie hydrauliczne (np. rozpieracz) bardzo szybko rozwiera ramiona do potrzebnej szerokości i w momencie napotkania oporu zaczyna się jego właściwe działanie - np. ściskanie czy rozpieranie przy małej już prędkości.
Torba medyczna

    wykonanie i prowadzenie: Piotr K.